İş

AKKB’den Türk Eximbank’a 150 milyon euro kredi

Türk Eximbank, Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası (AKKB) ile Hazine ve Maliye Bakanlığı güvencesinde 150 milyon Euro’luk kredi anlaşması imzaladı.

Türk Eximbank, Avrupa Kalkınma Bankası (AKKB) ile Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisinde 150 milyon Euro’luk azami 7 yıl vadeli kredi anlaşması imzaladı.

Açıklamaya göre, söz konusu kredi ile ihracat sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerin işletme sermayesi ve yatırım ihtiyaçlarının finansmanı için; İhracat taahhüdü karşılığında düşük faizli ve orta vadeli takviyeler sağlanarak bu firmaların istihdam ettiği işgücünün korunması amaçlanmaktadır.

Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney yaptığı açıklamada, “Söz konusu kaynak, 250’den az işçi çalıştıran mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelere, sabit sermaye yatırımlarını ve çalışma ortamlarını finanse etmek amacıyla cazip koşullarda sağlanacak. ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler için sermaye ihtiyacı. “Bu kredinin en az 53 milyon avroluk kısmının kadın ihracatçıların ve kadınların iş gücüne katılımını destekleyen özel departmanlara sahip KOBİ’lerin kullanması hedefleniyor. AKKB’den temin edilen 400 milyon euro’ya ulaştı” dedi. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu