Ekonomi

Petrolde denge aranıyor

Petrol fiyatları, Uluslararası Enerji Ajansı’nın daha yüksek fiyatların geleceğine dair uyarısı ile birlikte, piyasanın sıkılaştığına dair işaretlerle dördüncü haftalık ilerlemenin ardından sabit kaldı.

ABD ham petrolü, Haziran ayından bu yana en uzun haftalık kar serisini kaydettikten sonra varil başına 82 doların üzerinde işlem gördü.

IEA Cuma günü yaptığı açıklamada, OPEC+ tarafından sürpriz bir üretim kesintisinin pazarı daha önce tahmin edilenden daha fazla daraltacağını ve bunun da daha fazla fiyat artışına yol açarak tüketicilere daha fazla zarar vereceğini söyledi.

Petrol, oynak bir bankacılık krizinin vadeli işlemleri Mart ortasında 15 ayın en düşük seviyesine çekmesinin ardından toparlandı. ABD’nin Cushing’deki değerli depolama merkezinde azalan ham petrol stokları ve Irak’tan arzın kesintiye uğraması küresel piyasalardaki sıkılaşmaya katkıda bulundu.

“OPEC+ kesintileri fiyatları açıkça artırdı. Ancak, zayıf rafineri marjları bir alarm kaynağı,” dedi ING Group Singapur merkezli emtia stratejisi lideri Warren Patterson.

bahcelievlerhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu