Haber

Şanlıurfa’da Akçakale Müftüsü 12 Yaşındaki Kızına Cinsel İstismar İddiasıyla Tutuklandı

Şanlıurfa Akçakale İlçe Müftüsü Halil B. (37), Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi verdiği sınıfta 12 yaşındaki kız öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle tutuklandı. Mil-Diyanet Sen Genel Başkanı Celalettin Gül, kız ve ailesinin açıklaması üzerine müftünün tutuklanmasına tepki gösterdi. 6666 sayılı kanunu hedef aldı. 6284.

Olay, Akçakale Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu’nda meydana geldi.

İddiaya göre, Akçakale İlçe Müftüsü olarak görev yapan 3 çocuk babası Halil B. hakkında, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi verdiği sınıfta kız öğrencisine cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu.

Soruşturma kapsamında Halil B. gözaltına alındı.

Şanlıurfa Barosu Çocuk Hakları Komisyonu sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada Baro’nun olayın takipçisi olacağı ifade edilerek şöyle denildi:

“Şanlıurfa Akçakale Müftüsü hakkında, ücretli öğretmenlik yaptığı okulda 12 yaşındaki öğrencisine cinsel istismarda bulunduğu iddiası üzerine soruşturma başlatıldı. Şüpheli 20.10.2023 tarihinde tutuklandı. Olayın takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Mil-Diyanet Sen Genel Başkanı Celalettin Gül, 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Hakkında Kanun’u hedef alarak sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı ⬇️

‘Şanlıurfa Akçakale İlçe Müftüsü, bir okulda din dersi gören, kendisine yapılan ağır iftiraya maruz kaldıktan sonra getirildiği mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İddiaya göre sınıf başkanlığı seçimini kaybeden kız öğrenci, müftünün teselli amaçlı kendisine sarıldığını ve bu süreçte cinsel istismarda bulunduğunu iddia ederek şikayette bulunmuş, öğretmenimiz ise tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

İstanbul Sözleşmesi’nin uzantısı olan 6284 sayılı Kanun gereği öğretmenlerimiz, hocalarımız yetim bir öğrencinin veya öğrencinin başını bile okşamaktan korkuyorlar. Öğretmenlerine düşük not verdikleri veya tartıştıkları için öğretmenlerini taciz etmekle suçlayanların sayısında ciddi bir artış var.

İstanbul Sözleşmesi’nin ürünü olan 6284 sayılı Kanun, iftira kanununa dönüştü. Kadının beyanına dayanan ve delilsiz ifadelere dayanan bu yasaya göre, iddia kanıtlanmasa bile muhataplar açıkça cezalandırılabilecek.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu